Časté otázky

NĚCO O MACRON LOI - CO JE TO ZA ZÁKON?

Macron Loi - Jedná se o nový francouzský zákon, který nově řeší platy řidičů kamionů ve Francii. Dává povinnost mezinárodním dopravcům působícím ve Francii dodržovat francouzskou minimální mzdu 9,88 € za hodinu. Nový zákon také vyžaduje, aby dopravce měl francouzského zástupce.

My vám s celým procesem pomůžeme. Vybavíme vás všemi potřebnými dokumenty, které potřebujete při cestě do Francie. Francouzská společnost MOVE EXPERT zastupuje mezinárodní silniční dopravce s aktivitou ve Francii a zajistí vše potřebné pro splnění požadavků vyplývajících z LOI MACRON. Disponuje týmem odborníků znalých v právní i dopravní problematice a bude vám skvělým zástupcem ve Francii.

KOHO SE TO TÝKÁ?

Úplně všech zahraničních dopravců a řidičů zajišťujících přepravu Z nebo DO Francie, popř. těch, kteří provádějí kabotáž (převoz v rámci území Francie) zboží či osob. Zákon se týká kamionů a autobusů nad 3, 5 tuny, stejně tak jako pro vysílání řidičů lehčích vehiklů pod 3,5 tuny.

Zákon neplatí pro tranzitní jízdy (za tranzit se považují i turistické zájezdy se zavřenými dveřmi).

Neplatí pro společnosti, které rozvážejí své vlastní zboží (nejsou to dopravní společnosti s NACE kódem).

Zákon také neplatí pro OSVČ.

SPADAJÍ POD MACRON LOI I OSVČ?

Společnosti, jejichž majitel je zároveň řidičem, nejsou zahrnuty. Ale společnosti posílající řidiče do Francie musí respektovat Macron Loi.

JAKÁ JE MINIMÁLNÍ MZDA?

Mezinárodní dopravci jsou povinni dodržovat francouzskou minimální mzdu 9,88 € za hodinu.

ODKDY TO PLATÍ?

Zákon platí od 1. července 2016.

I když Francie čelí řízení pro porušení práva na úrovni EU, zákon platí ihned a bez zdržení.

Nová legislativa Macron Decree číslo 2016 - 418 ze 7. dubna 2016 vstoupila v platnost 1. července 2016. Viz ZDE

KDE TO PLATÍ?

Zákon se vztahuje na území Francie a na všechny zahraniční dopravce, kteří nabízejí dopravu s původem nebo místem určení ve Francii, stejně jako kabotážní činnosti. U provozovatelů autokarů se zákon vztahuje pouze na linkovou dopravu cestujících v silniční dopravě, pokud cestující nastupovali a vystupovali na francouzském území.

Řešit vše ale můžete na našem webu macron-fr.eu, bez nutnosti někam cestovat.

MUSÍM TO ŘEŠIT? PROČ?

Řidič kamionové dopravy musí mít u sebe po vjezdu do Francie požadované dokumenty a kopii pracovní smlouvy. Jinak mu hrozí značné jednorázové pokuty až ve výši 750 EUR a další sankce.

Pokud máte zájem předejít sankcím, informujte se o řešení na macron-fr.eu

CO TEDY MUSÍM S SEBOU MÍT PO VJEZDU DO FRANCIE?

Každá společnost působící na francouzském teritoriu musí mít v kamionu:

 • Originální platný podepsaný certifikát, který musí být podepsaný zaměstnavatelem a musí obsahovat platné jméno zástupce ve Francii
 • Kopii pracovní smlouvy (nemusí být přeložena do francouzštiny)

MÁM ZÁJEM, JAK TEDY ZAČÍT?

Registrujte se na našem webu a my vám zašleme obratem odpověď s jednoduchými instrukcemi. Výsledkem pro vás bude to, že budete mít francouzského zástupce a certifikáty pro řidiče pro vjezd.

S KÝM BUDU SPOLUPRACOVAT? KDO NÁS BUDE ZASTUPOVAT?

MOVE EXPERT je známý jako klíčový partner mezinárodních dopravců. V této oblasti má již více než 20 let zkušeností. Naší filosofií je optimalizace nákladů dopravců. Vyhledáváme pro vás inovativní služby, které dopravcům pomohou zvýšit produktivitu a snížit náklady.

Move Expert má dokonalý přehled v dopravním sektoru ve Francii a vyzná se v tamější dopravní legislativě. V týmu má experty z oblasti práva zaměřené na řešení složitých případů pokut, které mohou nastat po zavedení nového zákona.

Move Expert je pro vás perfektní partner, protože zajistí vše potřebné při plnění požadavků vyplývajících z LOI MACRON. Poskytujeme širokou škálu služeb pro dopravce. Více informací o nás naleznete na http://www.move-expert.com.

A CO NÁM SLUŽBY OD MOVE EXPERT VYŘEŠÍ?

Move Expert jako váš zástupce vám nabízí nejjednodušší řešení nové situace ve Francii:

 • Zajistí vám certifikát pro každého řidiče online
 • Zajistí vám správu všech dokumentů po dobu platnosti certifikátu a archivaci dokumentů následných 18 měsíců
 • Zajistí spolupráci s úřady v případě kontroly řidiče francouzskými úřady

JAKÝ BUDE PŘESNÝ POSTUP?

Vyplníte registraci na našem webu, po registraci obdržíte přístup do svého osobního účtu a heslo, ve kterém budete vše nadále administrovat. Posléze obdržíte smlouvu k podpisu, kterou nám podepsanou zpětně oskenujete. Následně obdržíte fakturu za předpokládaný počet certifikátů, pro které proces děláte (cena je odvislá od počtu certifikátů).

Po uhrazení faktury obdržíte potvrzení, že jsme se stali vaším zástupcem.

A nyní už budete moci přes váš účet administrovat své certifikáty a získávat pro ně certifikáty.

Vaše firma si nyní bude moct vystavovat certifikáty s námi jako s vaším zástupcem.

Proces je celý online a dá se v ideálním případě zvládnout za jeden pracovní den.

CO SE BUDE DÍT PO REGISTRACI?

Při registraci budete postupovat podle následujících kroků:

 1. Vyplníte náš předběžný registrační formulář
 2. My vám zašleme obratem odpověď a balíček obsahující dokumenty, které budete potřebovat zpracovat (instrukce ke smlouvě a k faktuře)
 3. Poté, co obdržíme vaše dokumenty, poskytneme vám přístup do vašeho online profilu, kde budete moci administrovat vše potřebné. Tam si budete moci zadávat jednotlivé řidiče a u každého si budete moci stáhnout francouzský oficiální dokument (certifikát), který má platnost 6 měsíců. Každý formulář je vystaven na jméno konkrétního řidiče

JAKÁ JE PLATNOST CERTIFIKÁTU?

Platnost certifikátu je 6 měsíců.

JAK HLADCE PROJÍT FRANCOUZSKÝMI KONTROLAMI?

Kontroly na francouzském území budou probíhat ve dvou úrovních - lokální a administrativní.

Lokální kontroly, zda máte platné dokumenty přímo na místě ve vozidle.

Po první kontrole mohou francouzské úřady kontaktovat vašeho zástupce a vyžádat si další informace (výplatní pásky atd.) Úřady budou dohlížet, zda byla řidičům vyplacena minimální mzda. Jestliže tomu tak nebylo, může být po vás žádána pokuta až ve výši 2000 EUR.

Tato druhá část je pro vás zcela nenáročná, protože ji vyřídíme bez nutnosti vašeho zásahu.

JAKÉ JSOU MOŽNÉ POKUTY?

Řidič kamionové dopravy musí mít u sebe po vjezdu do Francie požadované dokumenty a kopii pracovní smlouvy. Jinak mu hrozí značné jednorázové pokuty až ve výši 750 EUR.

Francouzské úřady mohou také kontaktovat vašeho zástupce a vyžádat si další informace (výplatní pásky atd.) Úřady budou dohlížet, zda byla řidičům vyplacena minimální mzda. Jestliže tomu tak nebylo, může být po vás žádána pokuta až ve výši 2000 EUR.

KOLIK STOJÍ TATO SLUŽBA? CO JE V NÍ ZAHRNUTO?

 • Naše služby jsou cenově výhodné
 • Neplatíte žádné registrační poplatky
 • Platíte fixní roční částku odvislou od počtu certifikátů
 • Ceny mají čtyři úrovně:
 • 1-10 certifikátů 150 EUR/rok
 • 11-50 certifikátů 300 EUR/rok
 • 51-100 certifikátů 400 EUR/rok
 • 100 a více certifikátů 600 EUR/rok

V případě kontroly, která bude vyžadovat další zásahy ze strany naší společnosti, bude účtován poplatek 100 EUR za každou jednotlivou kontrolu.

JAKÉ JSOU MOŽNOSTI ARCHIVACE?

V rámci ceny vám také nabízíme možnost archivace dokumentů.

V rámci zákona má totiž váš zástupce povinnost být vaším zástupcem dalších 18 měsíců a po tuto dobu bude vaše dokumenty archivovat a vás dále zastupovat.

A SIPSI?

Od prvého januára 2017 sú dopravcovia povinní vytvoriť svoje certifikáty s použitím francúzskej webové stránky ministerstva práce: https://www.sipsi.travail.gouv.fr Táto webová stránka je v súčasnosti k dispozícii len vo francúzštine a angličtine.

Budete musieť vytvoriť svoj účet so všetkými údajmi Vašej spoločnosti a potom vyplniť všetky údaje svojich vodičov pre každý certifikát. Pre všetky certifikáty bude na Vašu mailovú adresu zaslaný mail, ktorý bude obsahovať novovytvorený e-certifikát . Certifikát si vytlačíte, podpíšete, opečiatkujete a dáte originál vodičovi, ktorý pôjde do alebo z Francúzska (aj v prípadě kabotáže).

Move Expert celú túto procedúru urobí za vás. Vďaka vysoko sofistikovanej aplikácii vytvoríme pre Vás všetky Vaše SIPSI certifikáty . Nemusíte to robiť sami, budú automaticky doručené priamo do e-mailové adresy, ktorú ste vyplnili.

PROČ S MOVE EXPERT?

Nabízíme vám:

 • Nejlepší ceny
 • Poplatek za služby pouze v případě kontroly
 • Online registrace a správa všech dokumentů
 • Žádné excely ani složité posílání dokumentů
 • Dedikované webové stránky v češtině, angličtině a všech hlavních evropských jazycích
 • Všechny aktuální informace a tým expertů
 • Klientské centrum jen pro vás
 • Komunikace v mateřském jazyce

PROČ JE MOVE EXPERT LEPŠÍ NEŽ KONKURENCE?

Nabízíme vám profesionální služby za jedinečnou cenu. Místo toho, abyste platili vysokou cenu za řidiče ročně, platíte snížený roční poplatek a extra servisní poplatek pouze v případě kontroly. Samozřejmostí je online management dokumentů a klientské centrum operující v mateřském jazyce. Díky našemu online systému urychleně reagujeme na všechny nové informace, které mohou přicházet od úřadů nebo ze zpětné vazby. Náš online systém umožňuje, že jsme v neustálém spojení se všemi zákazníky.

JAK NÁS KONTAKTOVAT?

Kontaktujte nás na emailu representation.france.cz@move-expert.com nebo se zaregistrujte na http://app.macron-fr.eu/sign/up?lang=sk.